Plastic oval bucket, 1,3 liter
Technical Details
| item number | 03-0001-10-02-40-004 |
| title | Plastic oval bucket |
| nominal volume | 1,3 l |
| overrun volume | 1,4 l |
| colour | white |
| material | PP |
| weight | 77 g |
| UN approval | none |
| length outside top | 170,0 mm |
| length outside bottom | 140,0 mm |
| depth outside top | 130,0 mm |
| depth outside bottom | 101,0 mm |
| height outside | 118,0 mm |
| stackable | yes |
| nestable | yes |
| food safe | yes |
| handle | Metal bracket with 2 ball-and-socket fittings |
| authenticity | at body |
| minimum order quantity | 200 item. |
| pallet unit | 1.282 item. |
Accessories
Similar Articles